Cytrynówka – Żagań

0
22

Cytrynówka jest ulubioną nalewką Polaków. Przepisów jest tyle ile miłośników alkoholi. Niektórzy robią ją z samych skórek cytryn, inni z samego soku, a niektórzy łączą miąższ cytryn ze skórką. Dzięki temu zabiegowi wydobywamy jednocześnie kwaśność i goryczkę cytryny.

Wystarczy 6 cytryn, pół litra spirytusu, pół litra wody i trochę cukru, to krótki i łatwy przepis. Jeżeli mamy talent do filetowania cytrusów i dość spory słoik, zajmie to tylko chwilę. Wystarczy wyfiletować cytryny, wcześniej zetrzeć skórkę, dosypać cukru i zalać mieszanką spirytusu i wody. Wymieszać, zgnieść trochę filety by wydobyć jak najwięcej smaku, schłodzić i gotowe.
Oczywiście cytryny można zastąpić innymi cytrusami. Może powstać pomarańczówka, limonówka czy nawet pomelonówka. Wszytsko zależy od nas, ale cytrynówka to najlepszy wybór. Możemy dodać do niej odrobinę mięty, dzięki czemu mamy smak lemoniady. Zamiast mięty, postawić można na miód i przyprawy korzenne i dostajemy alkohol na jesienne i zimowe wieczory. Powodzenia.